صفحه اصلی
اخبار سازمان
روابط عمومی
تماس با ما
نقشه سایت
Example Frame
نام کاربری
کلمه عبور


   آخرین اخبار ایران
رشد هیبریدی‌ها در اروپا؛ هم‌زمان با سقوط دیزلی‌ها
افزایش قیمت مسکن در اروپا
افزایش وام مشاغل خانگی به ۵۰ میلیون تومان
استقرار یگان پهپادی نیروی زمینی ارتش در گناباد
انصارالله به گریفیث: به حملات در عمق عربستان تا زمان توقف عملیاتش در یمن ادامه می‌دهیم
نکوداشت «ستون‌های سینمای مستند» برگزار شد
ترکیه: تصمیم آمریکا در مورد اف-۳۵ نامشروع است
استانداردسازی تجهیزات گرمایشی ۲۴ هزار مدرسه در کشور
ویدئو / امیدهای تازه برای درمان ایدز و نابینایی
غارنشین سیاه پوش را بشناسیم
افزایش ۲۳ درصدی اشتغال در روستاها
گرانترین کشورهای اروپایی برای زندگی
ایران و هندوستان به‌دنبال حفظ روابط نفتی
مجازات روشن کردن آتش در جنگل‌ها چیست؟
پیاده‌روی ملایم و تمرینات کششی بهترین تمرینات ورزشی بعد از زایمان
مشکل "ازن" از خودروساز نیست، از کیفیت سوخت است
ارزیابی بانک آمریکایی از رشد اقتصادی جهان
10 علامت هشداردهنده آلزایمر
ویدئو / آتش‌سوزی در میدان تاریخی حسن‌آباد
شش ماه تا ده سال حبس؛ مجازات حمل سلاح غیر مجاز
اساتید حق‌التدریس، فرزندان ناتنی وزارت علوم
راههای افزایش صادرات غیرنفتی
گذری که برای شهروندان دردسرساز شد
ثبت ضعیف ترین رشد اقتصادی سنگاپور در دهه اخیر
ذاکریان: برجام ایران را از انزوا خارج کرد
کشتی و ژیمناستیک سبب کوتاهی قد نمی‌شود
هند به دنبال کسب رتبه سوم اقتصاد جهان
علت انحراف شست پا چیست؟
رضایت مرغداران از قیمت جدید مرغ
ساخت دودکشی برای تامین انرژی الکتریکی از طریق منابع انرژی تجدیدپذیر
افراد آنلاین 18
تعداد بازدیدکنندگان 795266
تاریخچه
منبع: سازمان انتقال خون ایران 13 مرداد 1393

 

          تاريخچه                      

با توجه به سابقه درخشان فعاليتهاي پزشكي در كشور ما به ويژه در ميان كشورهاي منطقه، به كارگيري روش هاي نوين درماني و استفاده از علوم روز دنيا به منظور درمان بيماران، همواره مورد توجه پزشكان ايراني قرار داشت؛ و پرواضح است كه طب انتقال خون و به عبارتي نجات زندگي بيماران و مصدومين نيازمند به خون از طريق تزريق خون و فراورده هاي آن نيز از اين قاعده مستثني نبود.

بر اساس شواهد و قرائن موجود، سابقه اولين تزريق خون در كشور ما به سالهاي ابتدايي دهه 20 هجري شمسي بر ميگردد. در واقع در اين سالها با توجه به نوپا بودن طب انتقال خون و ناآشنا بودن اذهان عمومي با اين مقوله، دريافت خون از داوطلبان براي تزريق به بيماران به سختي انجام مي گرفت و راضي كردن افراد براي دادن خون عمدتا به ابتكار عمل پزشك بستگي داشت.

در واقع بيمارستان هاي ارتش و مراكز جمعيت شير و خورشيد سرخ ايران از اولين مراكزي بودند كه به صورت سيستماتيك اقدام به جمع آوري خون از ميان اعضا و داوطلبان خود نمودند.

به تدريج با شناخته شدن ارزش حياتي تزريق خون در نجات بيماران، و افزايش تجويز خون در مراكز درماني، جمع آوري خون داوطلبان جوابگوي نياز بيماران نبود و تنها راه چاره پرداخت مبالغي در برابر دريافت خون بود؛ و از همينجا پاي واسطه ها به ماجرا باز شد. بنگاه هايي كه خون را در ازاي پرداخت مبالغ اندكي از مردم مي خريدند و به بهاي گزاف به بيمارستانها و مراكز درماني مي فروختند. بديهي است كه مشتريان اين بنگاه ها را عمدتا افراد بي بضاعت و به ويژه معتادان و خيابان خواب ها تشكيل مي دادند و بديهي است كه كمترين كنترلي از نظر بررسي سلامت و كيفيت روي خون ها وجود نداشت . ذكر اين نكته خالي از لطف نيست كه ضرب المثل هاي (خون فروشي) و (خون كسي را توي شيشه كردن) از همينجا وارد زبان فارسي شده اند.

با توجه به مشكلات و عوارض ناشي از تعدد متوليان امر انتقال خون، فعاليت سودجويانه بنگاه هاي خصوصي و به ويژه رقابت ناسالم اين بنگاه ها، طرح اوليه تاسيس يك سازمان مستقل براي ساماندهي سيستم تامين خون و فراورده هاي خوني شكل گرفت و به تدريج پررنگ تر شد تا اينكه در نهايت به تاسيس سازمان ملي انتقال خون ايران در نهم مرداد ماه 1353 منتج گرديد.

در واقع معرفي سازمان انتقال خون ايران به عنوان تنها متولي تهيه خون در كشور گامي بود براي متمركز كردن و همسويي تمام امكانات موجود در زمينه طب انتقال خون، به منظور ارتقاي كمي و كيفي در روند تامين خون و فراورده هاي خوني مورد نياز. هدفي كه همواره به عنوان يكي از اركان اصلي سازمان مطرح بوده و مورد توجه قرار داشته است.

بر همين اساس خاتمه دادن به سيستم خريد و فروش خون و تعطيلي بنگاه هاي واسطه از اولين دستاوردهاي اين سازمان بود. ليكن در آن سالها با توجه به عدم آشنايي كافي اقشار مختلف جامعه با اين مقوله حياتي؛ سيستم جايگزيني خون؛ يعني دريافت خون از آشنايان و بستگان فرد بيمار تنها راه حل موجود به نظر مي رسيد. سيستمي كه تا سال 76 همچنان پابرجا باقي ماند.

شايد به جرات بتوان گفت بروز انقلاب اسلامي و پس از آن جنگ تحميلي بهترين فرصت را براي معرفي نقش حياتبخش و ارزشمند سازمان فراهم ساخت. مشاركت بي نظير گروه هاي مختلف مردم براي تامين خون مورد نياز مجروحين انقلاب و جنگ، فرصتي استثنايي براي آشنايي اقشار مختلف جامعه با مقوله انساندوستانه و خداپسندانه اهداي خون پديد آورد و برگ زريني شد در دفتر افتخارات سازمان انتقال خون ايران.

همزمان با گسترش فعاليت سازمان و رشد فزاينده جمعيت داوطلبان اهداي خون ؛ ارتقاي كيفيت فراورده هاي خوني نيز توجه ويژه اي را به خود معطوف داشت . به ويژه با شناسايي عوامل بيماريزايي منتقله از طريق خون مثل ويروس هاي هپاتيت ـ بي (HBV) ؛ اچ ـ آي ـ وي (HIV) و هپاتيت سي (HCV) ؛ ارتقاي سلامت فراورده هاي خوني جايگاه خاصي را در فعاليت هاي كنترل كيفي سازمان به خود اختصاص داد.

به تدريج و همزمان با پيشرفت هاي چشمگير علم پزشكي در زمينه طب انتقال خون، به كارگيري فناوري روز دنيا در تمامي مراحل تامين فراورده هاي خوني از جذب و انتخاب اهداكنندگان ؛ انجام آزمايشات بررسي ويروسي روي تك تك كيسه هاي خوني ؛ تهيه و نگهداري فراوردهاي خوني و در نهايت ارسال فراورده به بانك خون هاي بيمارستاني كارنامه درخشاني را براي انتقال خون ايران رقم زده اند . ضمن اينكه پياده سازي سياست هاي سازمان جهاني بهداشت، از جمله حذف سيستم جايگزيني خون و جمع آوري خون از اهداكنندگان داوطلب ؛ آزمايشات غربالگري خون، اهداي مستمر، سيستم خودحذفي محرمانه و ... موقعيت ممتازي را براي اين سازمان در بين كشورهاي منطقه فراهم ساخته است.

رسيدن شاخص اهداي خون به عدد 27 در هر هزار نفر جمعيت كشور، نشان‌دهنده روند رو به رشد استقبال مردم براي اهداي خون است . اما مسلما ادامه اين سير صعودي تنها در سايه تبديل ضرورت اهداي خون به يك فرهنگ و يك باور عمومي ميسر خواهد بود . حركتي كه توجه فرد فرد جامعه و حمايت همه جانبه سازمانها و نهادهاي مسئول در زمينه سلامت و فرهنگ كشور را طلب مي كند.

انتقال خون در اصفهان :

انتقال خون اصفهان ازبدوشروع تا به امروز دوره های متعددی را پشت سرگذاشته که عبارتند از :

*      انتقال خون قبل از شروع بانک خون هلال احمر

*       انتقال خون با  شروع بانک خون جمعيت هلال احمر

*       انتقال خون در زمان پيروزي انقلاب

*       انتقال خون بعد از انقلاب اسلامي  و تا زمان واگـذاري بـانک خـون جمعيت هلال احمر  به سازمان انتقال خون

انتقال خون قبل از شروع بانک خون

اگر بخواهیم مروری بر تاریخ انتقال خون اصفهان داشته باشیم به علت كمبود منابع واسناد مطلب زیادی برای گفتن و نوشتن برای این دوره از حیات انتقال خون در دست نداریم چرا که اصولاًبررسی قابل ملاحظه ای در این زمینه صورت نگرفته است تا بتوان بعنوان اسناد تاریخی و یا علمی به آن استناد کردلذابه متن زیربسنده می کنیم.

در سال 1336 در بیمارستان آيت اله كاشاني( ثریای سابق ) وتنها در یک اتاق محدود براي اولین بار اقدام به خونگیری و تزریق خون شد و تقریباً تا 8 سال بعدهمین مکان بعنوان تنها بانک خون موجود عمليات انتقال خون را به عهده داشت.

 این اقدام زیرنظرمرحوم دکتر حري و همکارانش در بیمارستان فوق انجام می گردید که آمار و اطلاعات مکتوب در دست نیست ولی تلاش آقای دکتر حري و همکارانش زمینه ایجاد بانک خون توسط شیروخورشیدسرخ را فراهم نمود، و آن زمان باتوجه به جهانی بودن فعالیت شیروخورشید سرخ ایران (جمعیت هلال احمر) ، بانک خون جزو ادارات تابعه این جمعیت آورده شده است .درسال1341 باهمت وپشتكار مدیرعامل وقت جمعیت(  مرحوم اشراقی) که همزمان مديريت شهرداری اصفهان رانيز بعهده داشته است، عملیات ساختمان بانک خون با کمک گرفتن از کشورهای خارجی در خصوص طـراحی و مهنـدسین مشـاور محلی در مجاور پل خواجو که قبلاً آسیاب متروکه ای بود شروع شد.

 

 

انتقال خون با شروع بانک خون جمعيت شیرخورشید سرخ(جمعیت هلال احمر)

همجنانکه ذکرشددر سال 1343جمعيت شيرو خورشید سرخ (جمعیت هلال احمر) با کمک هاي مردمی و پشتیبانی سازمان های جهانی فعالیت ساخت بانک خون را در میدان خواجو( حاشیه رودخانه زاینده) رود در کنار مادی نیاصرم در محل آسیاب متروکه بوده شروع کرد.

ساختمان بانک خون باهمت وكوشش مدیرعامل وقت جمعیت (حبیب اله اشراقی) و پشتیبانی استاندار وقت (آقای پارسا) و همکاری وکمک  شهرداری(در واگذاری زمین)  و همچنین استمداد گرفتن مدیرعامل جمعيت  شیرخورشید از مردم نيكوكار نیمه اول سال 1344 به پـایان رسید.

 

لازم به ذكر است در مدت ساخت و ساز ساختمان اجرت کارگران بصورت غیرنقدی وبا اجناسی مثل  شکر، روغن، قند و آرد پرداخت می گردید(در آن زمان شایعه بوده که ساختمانی می سازند که خون مردم را توی شیشه کنند که بعضاً کارگران در حین کار متوجه ارتباط شایعه با این ساختمان شدند کار را ناتمام گذاشته و مي گريختند.( نقل از نگهبان وقت ساختمان آقای رمضانعلی طاهری).

نقشه ساختمان توسط دفتر عمران جمعیت شیرخورشید سرخ ایران طراحي و نظارت آن به عهده مهندس سهراب از دفتر عمران آن جمعيت بوده است .

كاشي كاري  آن با دست های هنرمند معروف اصفهاني آقای مصدق زاده با کاشی معرق تزئین و مورد بهره برداری قرار می گيرد.

ساختمان بانك خون شيرو خورشيد  در 21 آبانماه سال 1344 توسط سردار احمدشاه، ولیعهد وقت  افقانستان كه  در آن زمان مهمان ایران بوده وهمچنین باحضور مسئولین ومقامات محلی وكشوري (وزیر فرهنگ وهنر، استاندار، مدیرعامل جمعیت، شهردار) افتتاح می گردد .

 

انتقال خون جمعيت شيرو خورشيد سرخ استان  با اولین اهدای خون توسط ولیعهد افغانستان و مدعوین شرکت کننده در مراسم افتتاح رسما شروع  به كارمي كند.

نيروي انساني

 

تعداد کادر فنی درآن زمان 5 نفر بهیار بوده که در تاریخ 20/7/1343 جهت آموزش به تهران اعزام و پس از گذراندن دوره آموزشی دو ماهه در این مرکز شروع به كار کردند.

 فعالیت بانک خون شیرخورشید سرخ اصفهان زیرنظر مدیرعامل وقت (حبیب اله اشراقی) و با همکاری جمعی از پزشکان بنامهای (آقایان دکتر حري، دکتر جلالی، سرهنگ دکتر شفیعی) که بصورت همکاران افتخــاری جمعيت بوده اند و با سرپرستی دوره ای کارکنان که بصورت هفته ای انجام مي گرفته اداره می گردیده است

در این دوره منبع تأمین خون در این مرکز دنورهای حرفه ای بودند که از طریق فروش خون امرار معاش می کردند بنحوی  كه ارائه خدمات انتقال خون بدین صورت بوده که پس ازدرخواست خون از طرف بیمارستان از دنورهای آماده که عمدتاً در صف فروش  خون  بودند استفاده و متناسب با گروه خون موردنیاز از این دنورها خونگیری و پس از آزمایش مختصر توسط کارکنان بانک خون،خون تهیه شده به بیمارستان انتقال و به بیماران تزریق می شده است. باتوجه به نگرانی ناشی از سلامت دنورهای خون فروش در اوايل سال 1350 منابع تأمین خون مورد نیاز بیشتر از مراکز نظامی ، سربازان وکادر ارتش تأمین وبقيه از همراهان بیماران جایگزین می گردید.

     از مهمترین اقدامات ديگردر اين دوره  ساخت بانک خون شيرو خورشيد سرخ شهرستان کاشان است  که زمین آن توسط  فرد خیری اهدا و در سال 1353 افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت.

. آمار فعالیت به نقل از کارکنان آن زمان از ابتدا روزی 2 الی 3 واحد خونگیری و در اويل سال 1350 نیازماهیانه 100 الی 120 واحد خون در ماه بوده وبه همين اندازه خونگيري  انجام می شده که از این تاریخ به بعد اکثر خون های اهدایی توسط سربازان و کادر ارتش و بعضاً همراهان بیماران اهدا و تأمین می گردید.

 برای توسعه فعالیت های مرکزاصفهان با توجه به وارد كردن دستگاه های دیالیز ازخارج  اولین مأموریت آموزشی به یکی ازکارکنان بانک خون به نام  سرکار خانم خلیقی نژاد به مدت دو ماه به خارج از كشور جهت يادگيري داده شد.

 باتوجه به گسترش حجم فعالیت ها در سال 1355 آقای دکتر سرهنگ شفیعی که ریاست بهداری هوانیروز را بعهده داشته سرپرست این مرکز می گردد و برای تهیه فرآورده اولین دستگاه سانتریفیوژ یخچالدار به مجموعه امکانات فنی اضافه گردید. تعداد پرسنل فنی از 5 نفر به 7 نفر و نیروهای پشتیبانی ،نقليه و خدمات مستقل از جمعیت برای فعالیت های بانک خون در نظر گرفته شد.

جالب است  بدانیم که از شروع کار بانک خون در سال 1344 تا سال 1354 هیچگونه کنترلی از نظر هپاتیت نوع B روی خون های اهدایی صورت نمی گرفته و تنها موقعی این کار عملی شد که رئیس بیمارستان نمازی شیراز در اثر تزریق خون مبتلا به عفونت هپاتیت نوع B جان خود را از دست داد و این زنگ خطری بود تا اینکه در سال 1354 بوسیله دستگاه هپندکس آزمایش HBSAg روی خون ها شروع شد.

 از بدو شروع کار بانک خون ،تزریق خون بعهده کادر انتقال خون بوده و بخش هایی در بانک خون وجودداشته که بیماران در آن بستری و پس از تزریق خون و فرآورده مرخص می گردیدند.

آزمایش آمتده سازی خون ( کراس مچ) وگاهی تزریق نیز در محل بانک خون اولیه انجام می شد. تا اینکه در دهه شصت و پس از یک پارچه شدن مراکز انتقال خون زیر نظر سازمان انتقال خون کراس مچ به بانک خون بیمارستانها منتقل شد.

 چنانچه بیمارانی در بیمارستان ها نیاز به تزریق خون داشتند کادر انتقال خون پس از آماده کردن خون و آزمایشات قبل از تزریق به بیمارستان مراجعه و خون را به بیمار تزریق می نمودند. با وجود اینکه دستگاه سانتریفیوژ در انتقال خون موجود بوده است ولی عملاً تا سال 1359 هیچگونه فرآورده ای ازخونها تهیه نمی شده است.

ابتدا خونگیری در شیشه های خالي انجام می گردید و با ورود کیسه های مخصوص خونگیری در ضمن سهولت کار، این امکان فراهم شد که در صورت نیاز از فرآورده های خون نیز استفاده گردد ولی عملاً این کار انجام نمی شد و اغلب قریب به اتفاق خون ها بصورت کامل تزریق می گردید. بیماران هموفیلی نیز اکثراً می بایستی برای تزریق یک واحد پلاسما به تهران می رفتند و یا از فاکتورهای انعقادي وارداتي استفاده می نمودند. تا قبل از سال 1359 تنها فرآورده ای که تهیه ومورد استفاده قــرار مي گرفت پلاسمــای جداشده از خون (بدون سانتریفیوژ) بـود که به مصرف بیماران هموفیلی می رسید.

 

 

انتقال خون در زمان انقلاب 

    به  علت  نیاز به خدمات انتقال خون وهمچنين  افزايش مصرف خون در اوایل انقلاب (درگیری گروه ها، ترورهایی به دست گروه های ضدانقلاب و درمان مصدومان ناشی از انقلاب) نگاه ویژه ای توسط مسئولین و همچنین مردم به این سازمان حاصل گردید. از طرفی مردم نیاز به خون را احساس و بصورت خودجوش به این مرکز مراجعه می نمودند و همچنین مسئولین نظام جبران کمبود نیروی انسانی و فضای فیزیکی برای توسعه این مراکز در دستورکار خود قراردادند.

انتقال خون بعد از انقلاب اسلامي و تا واگذاري بانك خون جمعيت هلال احمر به سازمان انتقال خون

     در استان اصفهان با شروع کار اولین مدیرعامل جمعیت آقای دکتر منوچهر مقدادی افزایش نیروی انسانی و فنی بانک خون موردتوجه قرارگرفت و سرپرستی بانک خون به آقای یگانه که فوق لیسانس علوم آزمایشگاهی بود محول گردید.

    با جذب نیرو در اوایل این دوران توسط استانداری، به مجموع نیروهای فنی 5نفر اضافه گردید که تعداد کارکنان از 7 نفر به 12 نفررسید و در سال 1359 آقای دکتر حیدرعلی معيني به سمت مدیرعامل جمهیت منصوب گردیدودردوره ایشان نیروی انسانی افزایش یافت و با جذب تعدادی کارشناس و ادامه تأمین نیرو توسط استانداری تعداد پرسنل به 18 نفر رسید.

 باتوجه به افزایش نسبی فعالیت بعداز انقلاب اسلامي آمار خونگیری ماهیانه از 120 واحد خونگیری به 200 واحدافزایش یافت که این روند رو به رشد است.

 

 

 

تعداد بازديد کنندگان:4374