صفحه اصلی
اخبار سازمان
روابط عمومی
تماس با ما
نقشه سایت
Example Frame
نام کاربری
کلمه عبور


   آخرین اخبار ایران
وزارت خزانه‌داری آمریکا، تحریم‌های جدیدی علیه چند نهاد و شخص ایرانی اعلام کرد
امکان شارژ بی‌سیم تاکسی‌های الکتریکی فراهم می‌شود
سیل در «آق‌قلا»
در طول سفر ظرف‌هایتان را با آب نهر نشویید
سهم ایران در تأمین انرژی جهان
مسافران از توقف در حاشیه رودخانه‌های خوزستان خودداری کنند
پایان تحقیقات رابرت مولر علیه ترامپ
درخواست رئیس هلال احمر از « قایق‌داران» برای کمک به مناطق سیل زده
ارتقا سواد سلامت روان و ترویج اهمیت روابط انسانی؛ شعار سال ۱۳۹۸
از "کاهش چادرخوابی" تا "اقامت بیش از 2 میلیون نفر شب" در مازندران
آینده روشن است
بهشهر؛ شهری به یادگار از دوران غارنشینی
آیا دستگاه قضایی ایران می‌تواند آمریکا و طراحان تحریم‌ را محاکمه کند؟
صادرات، پیاز را کم‌یاب و گران کرد!
کاهش ناپایداری‌های جوی در خراسان رضوی/ دمای هوا افزایش می‌یابد
برگزاری نخستین "راهپیمایی شبانه" جلیقه زردها/ممنوع شدن تجمع در شانزلیزه
مسی اردوی تیم ملی آرژانتین را ترک کرد
کمانداران کامپوند راهی تایلند شدند
خسارت سیل به بیش از 30 هزار واحد مسکونی در مازندران
ترافیک سنگین در محورهای چالوس و هراز
مسیرهای گردشگری دریایی و قیمت شناورها در نوروز
دو شهید و بیش از ۶۰ زخمی در دور جدید تظاهرات بزرگ بازگشت در غزه
اطلاعیه کانون‌ وکلای دادگستری گلستان برای کمک به سیل زدگان
مسکن کلید "رونق تولید"
ورود سامانه بارشی جدید از غرب کشور
سیلاب وارد شهرها و روستاهای گمیشان نشد
"آبشار رود معجن" از دیدنی‌های شهرستان تربت حیدریه
پامپئو: ترامپ را خدا برای نجات یهودیان فرستاده است!
آمریکا سراغ ذخایر اضطراری نفتی رفت!
کلیسای "مسروپ مقدس"
افراد آنلاین 22
تعداد بازدیدکنندگان 611570
شرایط اهدای خون
12 شهريور 1393

شرایط اهدای خون:

 

دو نکته در اهدای خون سالم حائز اهمیت است ،خون  اهدا شده نباید به گیرنده خون صدمه ای بزند و از طرفی نباید سلامت اهداکننده خون را به خطر بیندازد، بنابراین فقط افراد واجد شرایط زیر باید خون اهداکنند.

·         برخورداری از سلامت کامل جسمی و روحی

·    سن  بین 18 سال تمام و 60 سال، اگر فرد به صورت مستمر سالی دو بار خون اهدا  کند تا 65 سالگی می تواند به اهدای خون ادامه دهد.

·         حداقل وزن برای اهدا 50 کیلوگرم است.

·         تعداد نبض بین 50 تا 100 در دقیقه و فشار خون مناسب باشد

·         رفتار مخاطره آمیز یا پرخطر جهت ابتلا به ایدز و هپاتیت نداشته باشد.

·         هر اهداکننده مرد تا 4 بار در سال  و اهداکننده زن تا 3 بار در سال می تواند خون اهدا نماید.

افراد واجد شرایط می توانند با کارت ملی جهت پذیرش به مراکز اهدای خون استان مراجعه نمایند.  

 

عضویت اهداکنندگان مستمر:

اهداکنندگان مستمر کسانی هستند که در يک دوره يکساله حداقل 2 بار خون اهدا نموده و فواصل اهدای خون آنها کمتر از یک سال باشد. ثابت شده است اين گروه، سالم ترين و قابل اعتماد ترين گروه داوطلبان را تشکيل می دهند. اهداکنندگان مستمر، آگاهانه و با مسئولیت پذیری اجتماعی، همواره به سلامت همنوعان و جامعه خویش می اندیشند و صادقانه و صبورانه در مراحل مختلف اهدای خون مشارکت شایسته دارند. با اهدای مستمر خون، همواره در هر زمان  مقدار کافی خون از هر گروه خون جهت رفع نیاز های بیماران در دسترس خواهد بود. اهداکنندگان مستمر با ارائه تجربیات، نگرش و باورهای مثبت و ارزنده خویش در ترویج این نیاز حیاتی در میان اقشار مختلف جامعه نیز مشارکت موثری دارند. امروزه افزایش اهدای مستمر خون واهداکنندگان مستمر خون از شاخص های مهم توسعه وتعهد اجتماعی هر جامعه می باشد.

اهداکنندگان مستمر در صورت تمایل می توانند به عضویت جمعیت اهداکنندگان مستمر در پایگاه های انتقال خون درآیند. با عضویت اهداکنندگان ضمن ارائه جدید ترین آموزش های علمی و مطالب مرتبط با اهدای خون، امکان جلب مشارکت اهداکنندگان در برنامه های ترویج اهدای خون در جامعه، برگزاری برنامه های فرهنگی و تجلیل از اهداکنندگان و تامین خون کافی خواهد بود. برای عضویت  می توانید به دفتر آموزش، جذب و نگهداری اهداکنندگان در مرکز اهدای خون میدان خواجو یا مراکز انتقال خون در پایگاه های شهرستانی مراجعه نموده  و با ارائه کارت ملی و یک قطعه عکس پس از بررسی لازم، به عضویت جمعیت اهداکنندگان مستمر درآیید و کارت عضویت دریافت نمایید.

در حال حاضر با توجه به افزایش جمعیت، استفاده از روش های نوین جراحی، گسترش مراکز درمانی، افزایش تخت های فعال بیمارستانی وارتقای روش های تشخیصی ودرمان بیماری ها نیاز به خون و فرآورده های آن افزایش یافته  است به طوری که این نیاز روز افزون، مشارکت بیشتر اقشار مختلف جامعه را دراهدای مستمر خون اجتناب ناپذیر می نماید.

 

برای تامین خون کافی، یک بار اهدای خون کافی هرگز نیست .

بانوان و اهدای خون :

علی رغم آن که بانوان نیمی از جمعیت کشور را تشکیل داده و قاعدتا نیمی از مصرف کنندگان خون هستند، ولی درصد کمی از بانوان، خون اهدا می­کنند. درمراکز اهدای خون، بانوان نیز مانند آقایان زمانی موفق به اهدای خون می شوند که بررسی های پزشکی انجام شده، آنان را واجد شرایط اهدای خون شناخته و اطمینان حاصل شود که اهدای خون برای آنان ضرر و زیانی ندارد. با این حال مشارکت بانوان کشور ما در اهدای خون حدود 5 درصد کل داوطلبان بوده (در استان اضفهان حدود 3 درصد) و این در حالی است که میزان این مشارکت در كشورهای توسعه‌ یافته تا 50 درصد می‌رسد. نسبت بسیار پایین مشارکت بانوان کشور در اهدای داوطلبانه خون دلایل متفاوتی دارد. نگرانی از كم‌خونی، ترس از خونگیری، عدم توجه به تغذیه مناسب و عدم اطلاع رسانی كافی ازمهمترین دلایل استقبال کم بانوان از اهدای خون است. بعضی از بانوان بر این باورند كه کم خون هستند و اهدای خون برایشان مضر است. لازم است به این عزیزان یاد آور شویم که جهت اهدای خون هر داوطلب توسط پزشک معاینه شده و از نظر کم خونی بررسی می شود و در صورتی خونگیری می شود که برای سلامت وی مشکلی نداشته باشد. ازطرفی برای تسریع در جایگزینی ذخیره آهن و جلوگیری از بروز کم خونی بعد از اهدای خون به بانوان تعدادی قرص آهن تجویز و توصیه به مصرف آن می گردد. جهت غلبه برترس کافیست به این توجه کنید که با اهدای یک واحد خون می توانید حداقل جان سه بیمار را، که چه بسا از بستگانتان باشند، نجات دهید.

بانوان نیز می توانند با اهدای مستمر خون ، نقش موثر خویش را در سلامت جامعه ایفا نمایند.

 

به خاطر آوریم که زندگی انسان های بسیاری به اهدای خون وابسته است اهدای خون فرصتی برای شکر نعمت سلامتی است. نیاز به خون همیشه هست و نیکوکاری و ایثار همیشه با اجر و ثواب خالق نیکی ها همراه می باشد.

 

eh.JPG

ah.JPG

 

تعداد بازديد کنندگان:4719