پزشکی

مصرف ۲ تا ۳ فنجان قهوه در روز خطر مشکلات کلیه را تا ۲۳ درصد کاهش می‌دهد

محققان اثرات مصرف قهوه بر خطر آسیب حاد کلیه را بررسی کرده اند.
آنها دریافتند که نوشیدن هر مقدار قهوه خطر آسیب حاد کلیه را کاهش می دهد، اما 2 تا 3 فنجان در روز بسیار مفید است.
آنها می گویند که تحقیقات بیشتری برای درک اینکه چرا این پیوند ممکن است وجود داشته باشد مورد نیاز است.
Coffee Trusted Source حاوی بسیاری از ترکیبات مفید برای سلامتی از جمله کافئین، دی ترپن ها و اسید کلروژنیک است.

مطالعات منبع معتبر نشان می دهد که مصرف همیشگی قهوه با پیشگیری از بیماری های مزمن و دژنراتیو از جمله سرطان، اختلالات قلبی عروقی، دیابت و بیماری پارکینسون مرتبط است.

کافئین، رایج ترین ترکیب مورد مطالعه در قهوه، اثرات مثبتی بر عملکرد کلیه دارد و مصرف روزانه قهوه با کاهش خطر بیماری مزمن کلیوی مرتبط است.

اگرچه سایر ترکیبات موجود در قهوه کمتر مورد مطالعه قرار گرفته اند، ترکیباتی مانند اسید کلروژنیک و تریگونلین برای کاهش التهاب عمومی و استرس اکسیداتیو شناخته شده اند.

دانستن بیشتر در مورد اینکه چگونه مصرف قهوه بر بروز سایر بیماری‌های مرتبط با کلیه تأثیر می‌گذارد، می‌تواند به سیاست‌گذاران کمک کند تا گام‌هایی برای کاهش خطر ابتلا به بیماری پیشرونده کلیه در افراد بردارند.

اخیراً محققان تأثیرات مصرف قهوه را بر آسیب حاد کلیه (AKI) بررسی کردند، زمانی که کلیه ها به طور ناگهانی تمام یا بخشی از عملکرد خود را از دست می دهند.

AKI نشان دهنده یک مشکل بهداشت عمومی است که حدود 0.25٪ از جمعیت عمومی مبتلا به AKI هستند، که در میان افرادی که سالانه در بیمارستان بستری می شوند به 18٪ می رسد.

از تجزیه و تحلیل خود، محققان دریافتند که مصرف بیشتر قهوه با کاهش خطر ابتلا به AKI مرتبط است.

مفیدترین مقدار قهوه

برای این مطالعه، محققان از داده‌های 14207 بزرگسال در رده سنی 45 تا 64 سال از مطالعه منبع معتبر خطر آترواسکلروز در جوامع (ARIC) استفاده کردند.

محققان مصرف قهوه شرکت کنندگان را در اولین بازدید از طریق پرسشنامه بسامد غذا ارزیابی کردند. در مجموع آنها دریافتند:

  • 27 درصد هرگز قهوه ننوشیده اند
  • 14 درصد کمتر از یک فنجان قهوه در روز می نوشند
  • 19٪ در روز 1 فنجان نوشیدند
  • 23٪ 2-3 فنجان در روز نوشیدند
  • 17 درصد بیش از 3 فنجان در روز نوشیدند
  • برای تعریف آسیب حاد کلیه، محققان به نرخ بستری شدن در بیمارستان، از جمله کد طبقه‌بندی بین‌المللی بیماری‌ها که نشان‌دهنده AKI در طول یک دوره متوسط ​​24 ساله پیگیری بود، پرداختند. آنها به 1694 مورد حادثه AKI در طول دوره پیگیری اشاره کردند.

پس از تنظیم فاکتورهای جمعیت شناختی، آن ها دریافتند افرادی که هر مقدار قهوه مصرف می کنند در مقایسه با افرادی که نوشیدنی مصرف نمی کنند، ۱۱ درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به AKI هستند.

محققان همچنین به یک رابطه وابسته به دوز بین AKI و مصرف قهوه اشاره کردند، به طوری که افرادی که 2 تا 3 فنجان قهوه در روز مصرف می کنند بیشترین کاهش خطر را تجربه می کنند.

اثرات محافظتی قهوه

دکتر متیو ویر، استاد پزشکی و رئیس بخش نفرولوژی دانشگاه مریلند، که در این مطالعه شرکت نداشت، در پاسخ به این سوال که چه چیزی ممکن است اثرات محافظتی بالقوه قهوه را برای آسیب حاد کلیه توضیح دهد. که مطالعه سرنخ‌هایی ارائه نداد.

«[محققان] نظریه‌هایی ارائه می‌کنند، اما مشکلات متعددی در بررسی گذشته‌نگر داده‌ها وجود دارد که ممکن است مشاهدات را مخدوش کرده و اعتبار را محدود کند. حداقل هیچ مدرکی دال بر آسیب وجود نداشت.

در این مطالعه، محققان خاطرنشان کردند که یافته های آنها ممکن است نتیجه ترکیبات زیست فعال موجود در قهوه باشد که باعث بهبود پرفیوژن و استفاده از اکسیژن در کلیه ها می شود.

دکتر کالی ال. تومردال، استادیار غدد درون ریز کودکان در دانشگاه کلرادو، و دکتر چیراگ روهیت پاریک، مدیر بخش نفرولوژی دانشگاه جانز هاپکینز، که هر دو نویسنده این مطالعه بودند، به MNT گفتند که آنها یک مطالعه را انجام دادند. مطالعه همراه برای درک بیشتر مکانیسم های بالقوه.

ما 10 جوان 12 تا 21 ساله مبتلا به دیابت نوع 1 را مورد مطالعه قرار دادیم و با هدف ارزیابی اثرات یک دوره 7 روزه تایید شده یک بار نوشیدنی سرد استارباکس (325 میلی‌لیتر، 175 میلی‌گرم کافئین) بر [معیارهای مختلف عملکرد کلیوی] ،” آنها گفتند.

«این مطالعه شامل حجم نمونه کوچکی بود. در حالی که تأیید کرد که می‌توانیم این اقدامات درون کلیوی را در نوجوانان مبتلا به دیابت نوع 1 ارزیابی کنیم، اما پس از یک دوره کوتاه مصرف روزانه قهوه هیچ تفاوتی در [عملکرد کلیوی] پیدا نکردیم.

محققان به این نتیجه رسیدند که باید مکانیسم‌های فیزیولوژیکی زیربنای اثرات محافظتی بالقوه مصرف قهوه را در مطالعات بزرگ‌تر با مدت طولانی‌تر ارزیابی کنند.

در مورد سایر نوشیدنی های کافئین دار چطور؟

دکتر ویر خاطرنشان کرد که این مطالعه محدودیت های زیادی داشت که نویسندگان به راحتی در مقاله خود به آن اشاره کردند.

هنگامی که از دکتر تامردال و دکتر پریخ پرسیده شد، محدودیت اصلی این بود که آنها از «پرسشنامه بسامد غذا استفاده کردند که به جای اندازه‌گیری مستقیم، برای ارزیابی میانگین مصرف روزانه قهوه، به یادآوری شرکت‌کنندگان تکیه داشت».

آنها افزودند: افزودنی‌های قهوه مانند شیر، نیم و نیم، خامه، شکر یا شیرین‌کننده‌ها نیز می‌توانند بر نتایج تأثیر بگذارند و تحقیقات بیشتر را ایجاب کنند.

آنها اشاره کردند که سایر نوشیدنی ها ممکن است اثرات مشابهی داشته باشند.

علاوه بر این، مصرف سایر نوشیدنی های کافئین دار مانند چای یا نوشابه نیز باید یک عامل مخدوش کننده احتمالی در نظر گرفته شود. محدودیت‌های بیشتر شامل اتکا به گنجاندن AKI در لیست مشکلات در طول بستری شدن در بیمارستان و پتانسیل اثرات مخدوش‌کننده از تفاوت‌ها در علل بستری شدن در بیمارستان است.

منبع : medicalnewstoday

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا